fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Jak zabavit děti (nejen v karanténě)

Jak zabavit děti (nejen v karanténě)

Vážení přátelé,

tento článek vzniká v době “Karantéty v ČR”, tedy v době, kdy jsou rodiny pospolu doma a nesmí vycházet ven (vyjma nezbytných věcí jako je nákup apod.). Přináším vám několik tipů, jak zabavit svoje děti tak, abyste se pobavili vy a zároveň děti i něco naučili ,-)

 

  1. Schovka

Určitě si ji všichni pamatujete ze svého dětství. Schovka je báječná hra, která rozvíjí logické myšlení dětí, podporuje jejich samostatnost, učí matematickou gramotnost a podporuje kreativitu. Schovka může mít různé obměny – někdy se můžete schovávat po celém bytě, jindy jen v nějaké části (např. nesmí se do komory či na balkon), někdy hledáte vy, jindy zase dítě (děti spolu), anebo někdy může hledat váš pes třeba ,-)

A hlavně někdy můžete schovat nějaký předmět, třeba: miminko (autíčko, dinosaurus) se ti schovalo, máš ho najít.

2. Výroba

Je jednou z nejvíce oblíbených činností dětí, proč? Kdo z nás za sebou rád nevidí “výsledky”, jasně, všichni rádi vidíme, že jsme něco vytvořili. Vyrábět se dá cokoliv:

  • udělejte společně pro dítě “doupě” domeček, kam se může “schovat”
  • květiny – učme děti pečovat, a právě péče o květiny je skvělá, přesaďme doma květiny, zasaďme a nechme naklíčit fazolky, hrášek…
  • čekají nás Velikonoce, mnoho kreativních věcí, které si můžete udělat doma najdete na mém PINTERESTU

3. Vaření

Zapojte děti do vaření. Nejen tím, že vám mohou pomoci s mícháním, šleháním, krájením (dle věku) atd. Děti však přizvěte k plánování jídelníčku, sedněte si a napište si s nimi, co budete jíst třeba následující dva – pět dní, po té (v návaznosti na věk dítěte), můžete s dětmi řešit, jaké ingredience potřebujete na vše, co máte v plánu, nechte děti kontrolovat, zda máte vše, co na vaření potřebujete a nechť napíšou seznam toho, co je potřeba dokoupit, starší děti mohou spočítat, kolik nákup bude stát. Ač to na první pohled nemusí vypadat, tak právě těmito praktickými dětmi připravujeme děti na praktický život, učíme je finanční gramotnosti, organizaci, plánování. To vše je pro jejich další “dospělácký” život nezbytné.

4. Co ti kreslím na záda? 

Taky s vámi rodiče tuto hru hrávali? U nás patřila k mým nejoblíbenějším, starším dětem můžete “kreslit” rukou na záda pomocí písmen slova, věty, a menším třeba zvířátka nebo předměty (balón, moře, sluníčko, mráček, pes) a doprovázet zvuky a vyprávěním. Tato skvělá hra podporuje kreativitu, představivost, ale především prohlubuje vaši blízkost a vzájemný vztah, což vytváří pevné základy pro vztahy, které vaše dítě bude v dospělosti mít.

5. Napište babičce, dědečkovi…

Kdy naposledy jste napsali dopis? Nebo alespoň pohled? Momentálně je období, kdy se vidíme se svými blízkými méně, tím mám na mysli babičky, dědečky, sestřenice, bratrance… ale také třeba kamarády ze školy či školky. Využijte toto období k tomu, abyste napsali někomu blízkému dopis, pohled, menší děti mohou namalovat obrázek a pošlete ho poštou. V momentě kdy skončí “karanténa” by bylo fajn, nechat dítě nalepit známku na dopis a jít s ním k poštovní schránce a dopis poslat. V době karantény dopis napište, nakreslete, pak ho vyfoťte foťákem v telefonu a pošlete dotyčnému na telefon či na email. Touto aktivitou děti učíme sounáležitosti, péči o druhé, laskavosti a rodinné (kamarádské) soudržnosti. Zavolat si je fajn, a věřím, že si voláte, ale zkuste udělat něco “navíc”, něco hezkého ,-)

6. Web je plný dalších kreativních nápadů

Jako například stránky PIPASIK.CZ:

V aktivitách ke stažení najdete ZDARMA třeba 👇

– pomocníka na nákupy,
– vzpomínku na léto-oblékání,
– zvířátka a ocásky – skládání obrázků ze 2 dílů,
– vesmírné pexeso,
– model domu – stříhej a lep,
– model robota,
– hodiny,
– dokreslování obrázků,
– bludiště v bříšku,
– stopy zvířat

a mnohem víc 👇

https://www.pipasik.cz/aktivity/

 

7. Hýbejme se

Nezapomínejme na pohyb, tím, že jsme doma, tak je přirozeného pohybu méně. Ale nejenže potřebujeme pohyb my rodiče, ale také naše děti jej potřebují. Nejlepším motivem je vždy náš osobní příklad, proto si vyberte z velké nabídky různých cvičení na internetu, já přidávám odkaz na jedno krátké, které si můžete s dětmi zacvičit, zvládnout to děti všeho věku (přizpůsobí si to) a i vy se trošku “zapotíte”, mrknout můžete TADY. Pamatujme, že pohybem učíme děti starat se o své tělo, podporujeme jejich zdravý vývoj, zároveň tím “spálí” mnoho akční energie a pak vydrží v pohodě právě třeba u nějakého výtvarného tvoření, nebo budou schopny lépe vnímat úkoly, které dostávají ze školy.

Dobrým prostředkem k pohybové aktivitě jsou i nejrůznější “opičí dráhy”, které si můžete připravit v pokojíčku dětí či v obýváku ,-)

8. Vzduch

Pojďte na vzduch. Já vím, že je momentálně karanténa, ale buď můžete vyjít na zahradu, nebo aspoň na balkon.-) Pokud nemáte ani balkon, tak často větrejte. Ideální je s dětmi naplánovat nějakou pohybovou aktivitu na “venek”, i přes karanténu je nezbytné dopřát dětem ( i vám samozřejmě) čerstvý vzduch. Vzduch je potřebný pro zdraví a správný vývoj dětí, proto na něj nezapomínejme a snažme se najít cestu, jak by to “šlo” ,-)

9. Komunikace

Jste dospělý, víte, že komunikace je základ pro dorozumění, pro vztahy s partnerem, dětmi, v práci, v obchodě… Pojďme dětem rozšířit jejich slovní zásobu, slovní obraty, a naučit je správně komunikovat. Tuto “hru” samozřejmě ušijete vašim dětem “na míru”.

Starším dětem můžete zadat 5 -10 slov (čím více, tím zvyšujete obtížnost), ze kterých má dítě složit nějaký smysluplný příběh, v klidu si ho připraví a pak vám ho odvypráví. Pobavíte se skvěle všichni, prostřídejte se a nechte si i vy od dětí slova zadat, je to opravdu legrace.

Menší děti nechte doplňovat příběh, například: Byla jedna holčička a ta se jmenovala ……., šla na procházku do lesa a sbírala tam ….. Uvidíte, co všechno s dětmi vymyslíte ,-)

U této aktivity nejen prohloubíte slovní zásobu, ale zároveň pocvičíte i prezentaci, a to není k zahození ani u dětí ani u nás dospělých ,-)

10. Sledujte skupinu na FB Woman’s world, kde přidávám téměř denně nějaké nové tipy na aktivity s dětmi, jsou zpravidla obrázkovou formou či formou videí ,-) Dnes jsem tam přidala aktivity na:

  • vytvoření náhrdelníku (dítě navléká na provázek těstoviny)
  • motorika (dítě lakuje nehty, z kartonu se vystřihnou ruce a na ně se namalují články prstu i nehty)
  • pohádka (namalujte zvířátko, nechte dítě dolepit třeba těstoviny či luštěniny na obrázek a povídejte si pohádku)
Pamatujme, že tento čas SPOLU nám byl dán z nějakého důvodu, dost pravděpodobně ten důvod jsou naše častá slova “teď nemám čas”, “půjdu si s tebou hrát až… dovařím/dodělám prezentaci/uklidím…” a sami víme, že mnohdy ten “správný čas” nenastal nikdy. Využijme tedy tento společný čas a buďme SPOLU, nejen vedle sebe jako tomu mnohdy v našich životech je, ale SPOLU, vnímejme se, hrajme si. Že se udělá nepořádek? To je docela pravděpodobné, ale zase máme opravdu dostatek času ho uklidit a že by došla nečekaně návštěva teď tedy taky úplně nehrozí, že ne ,-)
Mějte krásné dny, pokud máte nějaké další tipy ” na zábavu” neváhejte je napsat sem pod příspěvek nebo je poslat do FB skupiny Woman’s world, ráda je nasdílím ,-)
S láskou
Vaše Sylvie