fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Kapesné dávat? a jak vysoké?

Kapesné dávat? a jak vysoké?

Od kolika dětem dávat kapesné? A jak vysoké? Nezkazíme je tím? Nebo co když jim dáváme “nízké” kapesné, nebudou se jim ve škole smát? Nebo co když jim dáváme příliš “vysoké” kapesné….

Finanční gramotnost našich dětí není moc valná. Ve škole se tohoto tématu “lehce” dotknout, zásadní úloha v této oblasti děti vzdělat “leží” na bedrech rodičů. Každý zodpovědný rodič přemýšlí, zda dávat kapesné, od kolika let, v jaké výši, zda je to málo či moc…

Naštěstí v dnešní době existuje již poměrně dost studií, ze kterých lze “vyčíst” jisté vzorce, díky kterým můžeme našim dětem výrazně jejich FINANČNÍ GRAMOTNOST zvýšit a usnadnit jim tak cestu k jejich FINANČNÍMU ÚSPĚCHU yes

1) Dávat či nedávat kapesné ? 

Odpověď je zde jasná, rozhodně ANO. Proč? Protože jedině PRAXÍ se něco opravdu naučíme. Praxe je nenahraditelná, můžeme vést dlouhé hovory a teorie… ale praxi nenahradí nic. Je potřeba našim dětem dávat kapesné, je potřeba, aby děti měly “SVOJE PENÍZE”, se kterými se naučí hospodařit. To, že je někdy utratí za “zbytečnosti” to je jasné, s tím je potřeba se smířit – ale i to je nezbytný krok v procesu učení se. Pokud by nikdy neudělaly děti chybu – jak a z čeho by se mohly poučit?

Avšak důležité pravidlo: NEDÁVEJME KAPESNÉ “JEN TAK ZA NIC”, nebo Vám někdo dává peníze jen tak za nic? Že jste se vyspali, nebo že je nový den/týden…? Už děti od tří let lze do “procesu finanční gramotnosti” vtáhnout, a určitě je nechceme učit, že dostanou peníze “za nic”. Tříleté dítě na druhou stranu má “omezené” možnosti, co může udělat, ale vždy jde něco vymyslet ,-) Například, zvládne tříleté dítě uklidit hračky v pokojíčku do krabice, zvládne si “upravit” deku a polštář na svojí posteli (a vůbec neřešte, zda to je podle Vašich dokonalých představ), jde o to, že má nějakou povinnost, kterou dělá a za tu dostane kapesné ,-)

2) V kolika letech začít dávat kapesné? 

Zde platí, čím dříve, tím lépe. Nejvhodnější doba na “první kapesné” je v cca 3 letech. Zdá se Vám to brzy? Ale vůbec ne ,-) Nejde o žádnou horentní sumu. Jde o to, aby si dítě začalo “zvykat” na to, že má “svoje peníze”. Takže třeba 5 Kč týdně je naprosto odpovídají. Některé děti si budou tyto “svoje peníze” spořit do kasičky, jiné si za ně koupí lízátko. Nechte to na nich. V tomto věku je cílem jen to, aby si děti udělaly návyk, začaly si budovat jistou odpovědnost za to, co s penězi provedou.

3) Výše kapesného ?

Někteří rodiče se poddají “tlaku” svých dětí a jejich kapesné navyšují a navyšují… Samozřejmě neexistuje žádná “tabulka”, podle které bychom se měli řídit a věděli, že to jediné je “správné”. Kapesné je však nutno chápat jako “výplatu”, dítě má nějaké domácí povinnosti (například chodí pravidelně se smetím, tříděným odpadem, uklízí si pokoj, v sobotu chystá snídani, vyskládává myčku…), a je to stejné, jako my dospělí chodíme do práce. Naučme děti, aby měly odpovědnost za svoje peníze. Dítě se potřebuje naučit rozlišovat mezi “chci” a “potřebuji”. Potřebuje věci do školy, potřebuje obědy ve škole, oblečení (v rozumné míře, dvanáctá sukně není o potřebě, ale chtění…), chtít může hračky, hry, v teenagerovském věku módní výstřelky…

DŮLEŽITÉ: pokud dítě chce něco “hodnotnějšího”, tak je potřeba, aby se podílelo finančně na této věci. Např. dítě teenager 15 let chce PC, přeje si to jako jediný dárek k Vánocům. OK, proč ne, ale mělo by se podílet alespoň 1/3 ze “svého”. Tzn. buď si musí našetřit (z kapesného, nebo děti v tomto věku dostávají od babiček a děděčků “penize” k narozeninám) a nebo ať jde na brigádu doplňovat zboží do supermarketu, nebo nabídne, co udělá “navíc” oproti “normálnímu stavu (například bude 14 dní chystat snídaně celé rodině, bude měsíc skládat prádlo ze sušičky, bude měsíc žehlit…).

KAPESNÉ VŠAK “DRŽTE” V MEZÍCH. JE NEZBYTNÉ DĚTI NAUČIT, ABY SI PENÍZE MOHLY VYDĚLAT, ABY SI JE CHTĚLY VYDĚLAT. A v momentě, když bychom dali dětem kapesné 1000 měsíčně, když jim vše “bez řečí” zaplatíme, tak co je “hnací motor”, abychom v nich vzbudili chuť si peníze vydělat?

Jako u všeho platí, i u kapesného, “vše s rozmyslem”, naše děti někdy umí být velmi přesvědčivé, přesně ví, jak na nás. Je potřeba jejich “psí oči” ustát a stát si za svým rozhodnutím, tím jim do života pomůžeme mnohem víc, než když jim ve všem ustoupíme ,-)

Mějte báječné dny a buďte důslední, tím svoje děti připravíme na život, budou si umět poradit a nedostanou se do zbytečných dluhových pastí, kterých je všude kolem plno ,-)

Vaše Sylvie

No Comments

Add your comment