fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Mamííí… proč děti potřebují pořád mámu “za zadkem”?

Mamííí… proč děti potřebují pořád mámu “za zadkem”?

Mamííí kde mám pouzdro? Mamííí pomůžeš mi poklidit hračky? Mamííí dáš mi napít?….
Znáte to taky?

Taky jste si všimli, že se začátkem školního roku se chod rodiny vždycky změní? Najednou je v rodině nějak víc stresu, protože se celá rodina musí školní docházce přizpůsobit – ranním vstáváním začínaje, vožením do kroužků, děláním úkolů, až po večerní dřívější spaní než jsme si o prázdninách navykli ?

Znáte to – ráno brzy vstát, připravit snídaně a svačiny, pak dostat děti z postele, dohlédnout, aby se oblékly a už už honem spěcháme z domu, abychom přišli včas. Sotva děti předáme do školy, tak už vyrážíme do práce, kde se celý den nezastavíme, pak honem děti vyzvednout a stavit se do obchodu – dokoupit jídlo a taky chybějící pravítko a tenisky do tělocviku, a hurá domů, kde honem poklidíte a uděláte úkoly a už je tu čas večeře, pak honem zmáknout koupání a čištění zubů, takže někdy už i u čtení pohádky usínáme…. A druhý den nanovo.

A do toho Vaše dítko se ráno nechce obléci, takže mu musíte pomoci (přestože třeba už chodí do druhé třídy a oblékání zvládá bravurně, když se vyráží třeba do kina), odpoledne zase volá Vaše školkové dítě “mamííí já mám žízeň” a vy na něj vztekle vyjeknete, že snad má nohy a nalít vodu si snad taky umí, no ne? Vždyť si celý den hrálo ve školce přece… A ve škole sedělo na zadku celý den přece… Kolik takových dní, kdy si večer unavení sednete a řeknete si “já mu/jí dnes neřekla nic hezkého, celý den jsem jej/ji musela do něčeho nutit, dneska hrozně zlobil/a”.

Poznáváte to? Přemýšleli jste určitě nad tím, proč se to děje a co s tím ,-)

Každé dítě je jedinečné, jedno však mají všechny děti společné – a to je potřeba mateřské lásky. Některé dítě jí potřebuje X a jiné Y (množství, hodin, pomazlení… ). Ano, tak prosté to je. Děti chtějí být milováni a chtějí být u svých rodičů vždy na 1. místě. A jsou ochotni pro to udělat hodně:

  • celý den si hrají s kamarády ve školce, řeší spoustu dětských konfliktů – ať už těch, co se jich týkají přímo nebo těch, které kolem sebe vidí (on mi vzal tu hračku a já ji měl první… nechi papat špagety, protože je nemám rád s kečupem..) oblečou si a jdou si hrát na zahradu, po obědě si jdou vzorně lehnout, aby je paní učitelka a děti měli rádi (protože tak jim to my rodiče říkáme, že?)
  • celý den sedí ve škole, snaží se všechno zvládnout, ale někdy je toho na ně prostě hodně..

Dokážete se Vy 45 minut zcela bez jediného odvrácení pozornosti soustředit na práci, které nerozumíte a nebaví vás? Ráno, když zazvoní budík, tak radostně vyskočíte s úsměvem na tváři – Hurá jdu do práce?

Nejen my, ale i naše děti mají přes den svoji “práci”, také jsou unavení. Je to práce přimeřená jejich věku a schopnostem, ale vyčerpá je stejně (někdy i více) jako nás dospělé zaměstnání. A k tomu všemu, ať už  více či méně, tak ve školce i ve škole mají děti stres, stejně jako my v práci (nestihneme termín, kolega nás naštve), i děti někdy někdo naštve, občas jim něco nejde jako tomu druhému, něco nestíhají tak rychle.. Děti mají JISTOTU v rodičích, vědí, že rodiče je milují, i když nejsou tak rychlí jako spolužák, že možná nemalují tak hezky jako spolužačka… Navíc když se můžou k mámě či tátovi přitululit a schovat před světem do jejich bezpečné náruče, to prostě nevynahradí žádná jiná náruč ,-)

Jsou pravidla a povinnosti, které se dodržovat musejí (o těch příště), ale zároveň prosím buďme k těm svým drobečkům i shovívavý, někdy to mají opravdu složité, a v těch chvílích potřebují otevřenou rodičovskou náruč heart Netlačme na to mít vždy všechno 100% perfektní, jediné na čem opravdu záleží jsou naše děti, a ty rychle rostou, tak si je užívejme, a mazleme je a věnujme jim čas, dokud o to stojí ,-) (rozumějte, než přijde nějaký partner do jejich života či kamarádi).

Přeji vám pohodové zvládnutí všech povinností, které se k začátku nového školního roku vážou. A nebojte, nikdo není dokonalý a je skvělé a úžasné to, co zvládáte heart

Vaše Sylvie

No Comments

Add your comment