fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Nechce se mi do školy – pozor, tato věta může skrývat šikanu

Nechce se mi do školy – pozor, tato věta může skrývat šikanu

To, že se našim dětem někdy nechce do školy, většinou bereme tak, že se jim “nechce” učit se, jak poznat, že je problém vážnější?

Není to vůbec jednoduché. Když si vzpomeneme na sebe, každý z nás měl dny, kdy se mu do školy nechtělo, protože se psal test, na který jsme se neučili, nebo se šlo někam, kam se nám prostě nechtělo. Když nám naše dítě řekne, že se mu nechce do školy, většinou předpokládáme nějaký podobný důvod.

Dříve bývala šikana lépe rozpoznatelná, protože většinou se jednalo o šikanu fyzickou. Dnes je druhů šikany výrazně více – je to šikana psychická, fyzická a kyberšikana. Děti se, zejména v pubertálním věku, uzavírají sami do sebe, a tak velmi často “tutlají” bezpráví, které se jim děje, před okolím i před rodiči, a to proto, že se za ni stydí, doufají, že to ustane, aniž by ji někdo zjistil. Málokdy zůstane jen u jednoho druhu šikany, čím déle šikana trvá, tím více se prohlubuje.

Psychická šikana – je nejčastější šikanou dnešní doby. Velmi často se stává, že některé z dětí je v kolektivu vyčleňováno, ostatní děti se s ním nebaví, odhánějí ho od sebe, pomlouvají ho, pokřikují na něj nelichotivé výrazy, vyhrožují mu. Právě tento druh šikany děti nejvíce zasáhne. Učitelé tento stav zpravidla neřeší, nepřikládají mu důležitost a proto se doba, kdy se na šikanu přijde výrazně prodlužuje.

Fyzická šikana – je to další stupeň, jen velmi zřídka začne fyzická šikana bez předchozí psychické. Pomlouvání a pokřikování se časem zvrhne k braní svačin, krádeže a ničení pomůcek, peněz až po fyzické napadání (od kopání, facky či podrážení nohou až po bití s ublížením na zdraví). Napadnutí dítěte se zpravidla uskuteční mimo školní prostory, škola Vám v takovém případě nepomůže . postaví se do role, že žákům “domluví” a řešit ji musíte podáním trestního oznámení na Policii ČR.

Kyberšikana – dnes má každý puberťák Facebook nebo Skype, na tyto média jim mohou chodit různé výhrůžky, komentáře, fotografie – cílem je vždy zesměšnění dítěte. Je to moderní způsob psychické šikany.

Dítě Vám samo řekne o šikaně v mnoha případech až před tím, když je před zhroucením. A to je pozdě. Kdy byste měli zpozornět? 

– dítě se často vymlouvá na bolest hlavy, zad, břicha… = nechce jít do školy

– špatně usíná, zdají se mu nehezké sny, budí se v noci

– dítě je hladové po příchodu ze školy, přestože mělo svačinu a oběd

– dítě se špatně soustředí, je smutné – pozor, může se vyvinout až patologický smutek

– za dítětem nechodí domů kamarádi, dítě nechodí ke kamarádům (ani na oslavy apod.)

– nechce mluvit o tom, co se dělo ve škole, zpravidla řekne nic

– má zranění (modřiny, škrábance), které neumí vysvětlit

– často potřebuje peníze, ztrácí pomůcky, neplatí obědy

– vyhrožuje sebevraždou nebo se o ni dokonce pokusí

 

Pokud jste si odpověděli alespoň na 3 uvedené příklady (nebo na poslední) “ano”, tak doporučuji promluvte si se svým dítětem, případně navštivte kouče, psychiatra či psychologa, který by si s dítětem promluvil.

Z posledních průzkumů vyplývá, že v každé třídě je jedno dítě šikanované. Nepodceňujme to. Bavme se s našimi dětmi již od vstupu do základní školy o šikaně, ať ví, že to není dobře, ať ví, že to není jejich chyba.

V případě, že budete mít podezření, že Vaše dítě je na “okraji” třídy, že se s ním nikdo nechce kamarádit a je vyčleněno z kolektivu, jděte do školy, projednejte věc s třídním učitelem, a požádejte ho o pomoc s nápravou stavu.

 

Pokud máte nějaké dotazy,  s důvěrou se na mě obraťte, šikanu jsem řešila již vícekrát, a to nejen u vlastního dítěte. Klidně mi napište zprávu na FB nebo na mail info@sylviesamsonova.cz

Ráda Vám pomůžu, Vaše Sylvie

No Comments

Add your comment