fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

NIRVÁNA aneb poslední měsíc života

NIRVÁNA aneb poslední měsíc života

Co kdyby Vám Váš zubař při ošetření zubu řekl, že máte podivný útvar ve tváři, poslal Vás do nemocnice a tam Vám po testech řekli, že máte před sebou poslední měsíc života. Honzovi se přesně tohle stalo.

Honza je mým letitým klientem, před třemi lety byl u mě poprvé na konzultaci, když rozjížděl podnikání. Dnes má dvě prosperující restaurace, je to muž, který měl vždy svůj cíl, obrovskou energii a chuť si svoje cíle splnit. Poslední tři roky prožil v dost pracovním zápřahu, aby restaurace rozjel. Honza díky svojí paní, která je výživovou poradkyní, se snažil vždy zdravě jíst a sportovat, ke sportu vedl od mala i své dva syny. Honzovi je 46 roků a lékaři mu tento týden řekli, že má před sebou poslední měsíc života.

Když mi Honza volal, jestli může přijít na kafe, že se musí vypovídat, samozřejmě jsem kývla, řekl mi, že to dost spěchá, našli jsme termín hned na druhý den. Honza mi povyprávěl, jak byl v úterý u zubaře na vrtání zubu, a doktor mu řekl, že na rentgenových snímcích vidí něco, co by tam být nemělo. Odkázal ho do nemocnice na vyšetření a prozkoumání, cože se to ve tváři na rentgenu zobrazuje. Honza šel do nemocnice hned druhý den a za dva dny uslyšel z úst primáře ortel, že metastázy má po celém těle, v důležitých orgánech, že je to neoperabilní. Nabídl mu chemoterapii, která by snad mohla prodloužit život o dva možná i tři měsíce, na rovinu mu sdělil, že nechápe, že v tomto stádiu nemá bolesti a funguje. Bez chemoterapie Honzovi zbývá měsíc života.

Honza za mnou přišel s prosbou, ať jeho příběh napíšu a zveřejním. Vůbec ne proto, aby se litoval nebo něco podobného. Požádal mě, ať to napíšu s tím, abychom si všichni, kdo jsme zdraví uvědomili, co je pro nás nejdůležitější. Mluvil o tom, jak je mu líto každého dne, který se pohádal se svojí paní, každého dne, kdy nestihl přijít včas na večeři, každé noci, kterou byl mimo domov, bez svojí paní, každého víkendu, který pracoval namísto aby si ho užil s rodinou, každého tréninku svých synů, který kvůli práci nestihl, každé neděle, kdy měl „něco důležitějšího“, než aby se stavil za svými rodiči.

               1 měsíc, 30 dní, 720 hodin, 43.200 minut, 2.592.000 vteřin.

S kým trávíte nejvíce svého času?

To jediné, co opravdu máte a vezmete si s sebou na věčnost jsou Vaše vzpomínky. Tak žijte, jako by Vám zbýval poslední měsíc života.

S úctou k Honzovi, který zemřel dne 7.3.2019.

Sylvie

No Comments

Add your comment