fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Co když se rozhodnu špatně…

Co když se rozhodnu špatně…

Čím více informací při rozhodování máme, tím horšího výsledku se dobereme.

Některá rozhodnutí jsou snadná, například, když přijdeme do obchodu, tak se prostě rozhodneme co koupíme. Jiná rozhodnutí však jsou pro nás zásadní, jako například změna práce, jak pokračovat s partnerem, zda koupit byt či dům, kdy založit rodinu…. a tato rozhodnutí děláme zpravidla dlouho.

Platí však, že čím déle rozhodnutí děláme, tím s jeho výsledkem budeme méně spokojeni.

Proč? Protože během našeho rozhodovacího procesu se mění svět kolem nás, lidé kolem nás se rozhodují, mění své názory, potkávají nové lidi, změní se klima v práci, u přátel…

Mnohdy se mylně domníváme, že čím více informací k rozhodnutí získáme, tím se nám rozhodne lépe a určitě vybereme správně. Bohužel, jak studie dokazují, je to velký omyl. Při zdlouhavém rozhodování se zaměřujeme instiktivně na to, co ztrácíme, než na to, co získáme. Proto naše rozhodnutí mnohdy nepřinesou očekávané štěstí, spokojenost, vítěztví. Naopak probudí naše pocity výčitek, že jsme se měli rozhodnout jinak.

Buridanův osel

znáte tuto bajku? Tento osel stál před dvěma stejně lákavými kupkami sena a nemohl se rozhodnout, kterou sní dřív, rozhodoval se tak dlouho, až zemřel hlady.

Jak to ten mozek dělá?

V mozku máme tři samostatná rozhodovací centra:

– ta základní část nás spojuje s počátky lidstva, dá se charakterizovat jako INSTINKT

– druhá část je limbický systém, který ovlivňuje CHOVÁNÍ, EMOCE A CITY

– poslední část  je šedá kůra mozková, která se vyznačuje LOGIKOU A ROZUMEM

Při rozhodování používáme všechny tři části souběžně. Pamatujme na to, že v pradávných časech se lidé zpravidla v těch nejtěžších situacích rozhodovali INSTINKTEM – někdy to vyšlo, jindy ne.

Jak se tedy rozhodovat “správně”? 

Rychle. Čím více času rozhodnutí věnujeme, tím horšího výsledku se dobereme.

Při koučovací praxi se osvědčuje jednoduchý trik: napište si na jeden papír jednu možnost, na druhý papír druhou možnost – velkými písmeny. Oba tyto papíry nechte ležet v zorném poli. Následně začněte na 5 minut výrazně zaměstnávat logickou část mozku něčím jiným – ideálně luštění křížovky, hádanky, sudoku či rébusu. (tímto způsobem zapojíte do činnosti nevědomou část myšlení, která zvládně analyzovat mnohem více faktorů, než vědomé zvažování a analyzování). Po 5 minutách se podívejte na oba papíry a po jednom z nich sáhněte – to je správná volba smiley

Pro nedůvěřivé ještě dovětek na závěr – nehledejte složitosti, zbytečně nám komplikují život. Jednoduchá a rychlá rozhodnutí jsou ta správná.

Přeji Vám pohodové rozhodování, ze kterého budete mít radost wink

Mějte báječný den, Sylvie