fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Upálení Johanky z Arku po Česku

Upálení Johanky z Arku po Česku

Jaké jsou nejnovější praktiky šikany zaměstnanců a jak se proti nim bránit?

Zažili jste někdy Bossing neboli šikanu v zaměstnání? Podle statistik z roku 2016 se s šikanou od svého nadřízeného ve firmách setkal každý 6 člověk. 

Ještě před 8 lety bylo Bossingem nejčastěji šuškání za zády zaměstnance, neustálé kritizování, ironické poznámky, ponižování a šíření pomluv. Tyto techniky šikany jsou samozřejmě sem tam používány i dnes, ale ve výrazně menší míře než dříve.

Dnes, pokud se někdo svému zaměstnavateli znelíbí, pak je vystaven neskutečnému tlaku „čekání na chybu“. Vedení čeká na chybu zaměstnance, které pak využije a použije veškeré možné sankce.

Uvedu to na příkladu Martina, který pracoval na pozici manažera obchodního týmu v jedné nejmenované České firmě. Martin do práce nastupoval s báječnou energií a nadšením, se svými lidmi jednak chodil na schůzky a v kanceláři mnohdy i sám luxoval, leštil stoly, vařil kafe, byli skvělý tým. Martinovi se dařilo, pracoval v nově vzniklé firmě, jeho výsledky, kterých se svým týmem dosahoval, byly dobré. Neplnily však očekávání vedení firmy. Jeho výsledky byly vedením poměřovány s výsledky týmů, které měly ve svých řadách zkušené obchodníky, těm se Martin se svým týmem nováčků nemohl rovnat. Uběhlo pár měsíců a tlak na Martina byl stále vyšší a vyšší, nadřízení mu neustále připomínali, jak vysoké cíle by měl dosáhnout. Nějak při tom všem připomínání ale zapomněli na lidskost, na to, že by bylo fajn, aby to Martina a jeho tým v práci bavilo, že pak by i ty výsledky byly zřejmě veselejší. Po sedmi měsících už se Martin ani nesnažil, a horší bylo, že jeho vedení, než aby se snažit začalo, tak si našlo důvod pro ukončení spolupráce, Martin měl z mládí exekuci, od lichváře si půjčil peníze a ty pak nestíhal splácet, a protože byl tehdy „mladé trdlo“ jak on sám říká, tak neřešil poštu a předvolání k soudu a upps exekuce byla na světě. Martinovi tedy bylo vysvětleno, že nesplňuje požadavky pro danou pozici a jeho pracovní poměr s ním byl ukončen.

Nejenom, že se Martin stal z hodiny na hodinu nezaměstnaným, ale navíc mu ještě daná společnost poslala pokutu za to, že dle smlouvy měl u společnosti pracovat 3 roky a tuto podmínku nesplnil, tak že po něm žádají pokutu 200 tis. Kč. 

Důvodů, proč některé firmy jednají tímto způsobem se svými zaměstnanci může být několik, od toho, že si prostě na dotyčného někdo „zasedl“ až po ty pravděpodobnější, a to ty, že se firma dostala do finančních potíží, zejména, pokud má firma zapotřebí dělat věci jako v příkladu Martina, je to dost pravděpodobné.

Každopádně v každé firmě, i té krachující, jsou lidé. Lidé jsou ti, kteří vždy mohou ovlivnit to, jakým způsobem se oni sami chovají. Protože, ať už daná firma zanikne, nebo se díky těmto „opatřením“ postaví na nohy, pak vždy budou tito lidé muset žít se skutky, které udělaly. Ale o tom zase až někdy příště.

Nyní se pojďme zaměřit na to, jak se chovat v případě Bossingu:

 1. Zachovejte klid
 • Čím více budete v klidu, tím méně chyb naděláte, a tedy méně pomůžete šéfovi, který se na Vás Bossingu dopouští, najít na Vás něco „špatného“
 • Nemá smysl setrvávat tvrdošijně ve firmě, kde si Vás neváží. V současné chvíli je nezaměstnanost velmi nízká, pracovních příležitostí na různé pozice je více než dost, proto zvažte, do jaké míry se opravdu jedná o Bossing (zda se nejdená o to, že Vám prostě někdo vytkl, že jste něco neudělali nebo udělali špatně), a pakliže se o Bossing jedná, tak doporučuji rozhodně co nejdříve z firmy odejít. Ušetříte si tím spoustu energie a stresu ,-)
 1. Co je psáno, to je dáno
 • Velmi pečlivě dávejte pozor na to, abyste se zejména v písemné komunikaci nedopustili nějakého „uvolnění“, které by mohlo být použito proti Vám (i rádoby kamarádům kolegům).
 • Zároveň velmi pečlivě plňte veškeré úkoly, které Vám byly zadány
 • Vyhledejte si veškeré interní směrnice, které by se Vám v případě sporu mohly hodit, tyto doporučuji si uložit mimo firemní počítač ,-)
 1. Nebuďte na to sami
 • Vždy se poraďte, můžete nejdříve s lidmi ve svém blízkém okolí, ale dále existují firmy, které se specializují na ochranu zaměstnanců v práci a které Vám přes telefon či email zdarma poradí, stačí zadat do vyhledávače „právní pomoc pro zaměstnance“ a vyskočí Vám několik odkazů .-)
 • V případech, jako je například případ Martina, doporučuji vyhledat právní pomoc, v pracovních smlouvách mohou být uvedeny různé háčky a kličky, díky kterým se můžete nakonec stanovené pokutě vyhnout (platí i pro ty, kteří pracují jako OSVČ např. na základě zprostředkovatelských smluv)
 • Pokud byste na tom byli tak, že se rozhodnete pro právní řešení, pak zvažte, zda se podobná věc ve firmě stala jen Vám nebo více lidem. V případě soudního sporu je výhodná tzv. hromadná žaloba – více lidí se může domoci práv u jednoho subjektu (zaměstnavatele) a stojí je to jediný poplatek (dříve musel i při hromadné žalobě každý hradit svoji část žaloby, toto je již zrušeno a platí se jeden poplatek za všechny, tedy výrazně ušetříte).

Zásadní je – číst smlouvy. Všechny, před podpisem a dát si velký pozor na to, co podepisujete. Z případu Martina vím, že smlouvy podepisoval formou „hurá akce“, byl na uvítacím dni, smlouvu dopředu nečetl, byl členem představenstva této společnosti ubezpečen, že smlouva je v pořádku a že ty pokuty, které tam jsou stanoveny, tak jsou jen pro užití v případech, když by chtěl někdo firmě ubližovat (např. motivovat klienty k odchodu od firmy). Nyní je tedy zjevné, že pouze pro uvedené případy to ve smlouvě nebylo. Proto, věřte psanému, nevěřte slibům, a to bohužel ani nejvyšším představitelům společností. 

Nevěště hlavu, i v dnešní uspěchané a stresující době existuje mnoho velmi solidních zaměstnavatelů a firem, se kterými rozhodně stojí za to „si něco začít“ ,-) Tím nejjednodušším, co bychom mohli udělat před nástupem do nové firmy je, si na googlu vyhledat reference na danou společnost, to Vám vždy napoví ,-)

Martinovi a jeho kolegům držím pěsti a věřím, že nakonec zvítězí spravedlnost a budou pořešeny tyto nekalé praktiky dané firmy v prospěch jeho a dalších jeho kolegů. Držím mu také pěsti v novém zaměstnání, které našel a děkuji za to, že byl tak sdílný a mohla jsem o jeho případu napsat.

Přeji Vám všem pohodové dny a skvělé lidi kolem sebe J

S úctou

Sylvie