fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

KRIZE RODINY

KRIZE RODINY

V posledních letech se dost mluví o krizi rodiny. Rodina jako taková už plně neslouží svému původnímu účelu. Jedná se opravdu o krizi rodiny a pokud ano, je to krize momentální, nebo trvalá?

Pokud chceme zjistit, jak něco bude vypadat v budoucnu, musíme se napřed podívat, jak to vypadalo v minulosti.

Člověk se – spolu se svými živočišnými předchůdci pohybuje po této planetě už zhruba 64 milionu let. Ve své prvotní fázi žil smečkovým způsobem. Smečka lidí čítala zhruba 8-20 lidí a dělila se do čtyř skupin:

1) V první skupině byl vůdce smečky. Byl to ten nejsilnější (a možná i nejchytřejší) jedinec – samec. Tedy muž. Pravda, i matriarchát existoval, ale patriarchát byl častější a životaschopnější. Vůdce smečky byl schopen zajistit největší kořit – tedy jídlo. A zároveň zorganizovat s ostatními nějakou tu loveckou taktiku.

2) Ve druhé skupině byli nejsilnější samci smečky. Ti následovali svého vůdce a s jeho pomocí ulovili nejvíc kořisti. Zároveň dokázali uchránit smečku před šelmami, nebo jinou smečkou lidí. Nejsilnější samci čas od času vyzvali vůdce smečky k boji o vůdcovství.

3) Ve třetí skupině byly ženy a děti. Ženy pro svou schopnost rodit děti a připravit z kořisti chutnou stravu. A děti jako budoucnost smečky. Bylo třeba neustále doplňovat druhou skupinu. Sem tam nějaký ten samec zemřel věkem, nebo v boji o kořist či se šelmami. Životnost lidí nebyla moc velká – odhaduje se tak na 25-30 let. Pokud mu nějaký ten medvěd nepocuchal kožich dříve.

4) Pak byla ještě čtvrtá skupina – staří, zranění, neduživí jedinci, kteří by bez smečky nepřežili. Nebyli schopni lovu.

 

Jak vypadal život ve smečce? Velice jednoduše. Jakmile se druhá skupina vyspala, odešla lovit kořist. Ženy mezitím hlídaly děti, aby se jim nic nestalo. Práce jednoduchá – protože lidé bydleli v jeskyni, odpadl úklid. Žádné vysávání, utírání prachu, stlaní postelí, praní, žehlení……

Jakmile se lovci dostavili s kořistí, ženy se jaly připravovat oběd. Vybrané lahůdky nechaly syrové, další opekly nad ohněm, nebo jen lehce vyudily nad kouřem.

Takové stravování pak bylo jednoduché. Povstal vůdce smečky a vybral si to, co měl nejraději. Usedl a dal se do jídla. Jakmile začal spokojeně mlaskat, povstali členové druhé skupiny, vybrali si své oblíbené pochoutky a napodobili mlaskáním svého šéfa. Mlaskání nebylo znakem nevhodné výchovy, naopak. Tím dával příslušný jedinec najevo, že mu chutná, aniž by musel děkovat příslušné samici-kuchařce. Což někteří muži dodržují dodnes. Pak následovala třetí skupina – ženy a děti se vrhly na vše, co zbylo. No a pokud i po jejich nájezdu něco zbylo, směli se k tabuli přiblížit i členové čtvrté skupiny. Byla-li smečka při lovu úspěšná, najedli se všichni. Pokud ne, čtvrtá skupina měla smůlu. Mohli eventuálně olízat ohlodané kosti po vůdci smečky.

 Stejný postup byl i při sexu. Bylo třeba smečku obnovovat, což se samcům líbí dodnes. I když nemusí až do konce. Takže – opět povstal vůdce smečky, přehlédl ostřížím zrakem místní dámy, jednu si vybral ( někdy i více, záleželo na tom, jestli i v tomto směru byl vůdcem smečky) a jak se říká – dal se do práce. Po obvyklých zvukových znamení (mlaskání nahradilo mručení) povstali samci druhé skupiny a vybrali si ze zbytku žen. Na rozdíl od současnosti se neodebrali do soukromí, a tak se někteří jedinci opájeli současně vůní připravované stravy i ladnými křivkami kuchařky. A děti měly jediný úkol – učit se, učit se, učit se. Čtvrtá skupina měla smůlu. Takže jídlo nebylo vždy to jediné, co postrádali. I to u některých jedinců přežilo do dnes.

Smečky lidí se utěšitelně množili a starý způsob života už nevyhovoval. Bylo třeba určitých změn, které však probíhali dost pomalu. Zhruba před 1,9 milionem let začali lidé žít monogamním způsobem. Nebyla to ještě rodina, jen si některý samec vyhlédl „svoji“ samici a s ní měl děti, nosil jí kořist a chránil před nepřáteli – papír na to nemaje. Vývoj tedy směřoval k rodinnému způsobu života. Ale rodinu jako takovou můžeme sledovat až tak posledních 7 tisíc let. Holt nechá se konstatovat, že lidi myslí rychle, ale lidstvu to dlouho trvá, než to zpracuje. Takže dnes máme rodinu. Dva lidi se vezmou, mají spolu děti a starají se o sebe. Jen muži už nenosí domů zajíce a srnky, ale vydělávají peníze, za které tyto pochoutky ženy zakoupí v supermarketu. Tím ale začalo docházet k určitým problémům. Prototypem úspěšného muže už nebyl ten s největšími svaly, ale ten, kdo domů přinesl nejvíc peněz. Což činilo určité problémy hlavně ženám. Jednak měly velice těžký výběr. Mají dát přednost svalovci, který po dvou pivech dokáže vytřískat hospodu, nebo malému, tlustému, plešatému a brýlatému ajťákovi, či majiteli větší firmy. Některé daly přednost svalovci, neuvědomujíce, že mozkové buňky nejsou svalového původu, a že tento jedinec si místo v hospodě dá lahváče doma a pak zmlátí ženu i její děti. Ale když do těch druhých se jim moc nechtělo. A navíc – i ženy už odmítaly být jen doma a uklízet, ale chtěly se také vzdělávat a ucházet se o zajímavé práce. A v mnoha případech se uplatnily lépe, než ti muži. Takže rodina se stala spíš překážkou v rozletu, a tak jí mnozí jedinci opouštějí, jiní do ní ani nevstupují. Navíc lidstvo ve svém technickém pokroku přišli na metodu, jak si užít sexu a děti přitom nepotřebovali.

Otázka je, je-li to dočasná krize rodiny, nutnost rodinné vztahy pozměnit, nebo vymyslet něco jiného, co by více vyhovovalo lidstvu v jejich dalším rozletu. Kdo ví, co bude. Lidi dokáží vymyslet občas takové věci, že sami tomu ani nechtějí věřit. Kdo z lovců mamutů čekal, že jednou lidi vymyslí auta, letadla, počítače, mobily. Takže můžeme čekat cokoliv. Momentálně mne napadla jedna taková možnost. Záleží na tom, jaké moudré hlavy budou stát v čele státu, tedy dámy a páni poslanci. Ti byli přece předurčeni k tomu, aby nás neznalé a nevědomé vedli ke světlým zítřkům, že.

Taková varianta by mohla – dejme tomu za půl milionu let – vypadat následovně. Narodí se dítko. I usedne Rada moudrých, provede něco vědeckých testů a určí, do kterého ústavu bude dítko umístěno a k jakému povolání bude připravováno. Toto dítko po dosažení plnoletosti bude vypuštěno do přírody, aby si užívalo života dle svých představ. Bude mít jen čtyři povinnosti.

     1. O víkendech bude muset pracovat v oboru, na který bylo vycvičeno. Zbývající dny v týdnu si bude užívat života.

     2. Bude muset ze své práce odvádět daně, aby Rada moudrých mohla přemýšlet, vést a řídit.

      3. Ve věku 25-35 let odevzdat biologický vzorek – muži spermie, ženy vajíčka. Pozor, nepoplést.

     4. Ihned po odevzdání vzorku se musí nechat sterilizovat, aby náhodou nedošlo ke vzniku jedince bez papíru a mimo dosah Rady moudrých.

Rada moudrých provede opět nezbytné testy a určí, které vajíčko se kterou spermií se spojí. Tím vznikne nový jedinec. Rada moudrých po dalších testech určí, do kterého ústavu…. Jo, a to už tu bylo. Tím se uzavře okruh, neboli koloběh života. No, ještě že to bude až za těch půl milionu let. To už tu určitě nebudu….

Mějte hezké dny a užívejte si dnešní rodinný život.

S láskou

Mirek

komentářů 5

 1. Lazaro napsal:

  I am sure this post has touched all the internet users, its really really nice post on building up new web site.

 2. Chanel napsal:

  Hi there! Such a good post, thanks!

 3. It’s amazing to go to see this site and reading the views of all colleagues regarding
  this piece of writing, while I am also eager of getting know-how.

 4. tinyurl.com napsal:

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this article as well as from our dialogue made at this place.

 5. When some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires to be available
  that in detail, therefore that thing is maintained over here.

Add your comment