fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Desatero šťastného vztahu

Desatero šťastného vztahu

Aneb co dodržovat v 21.století, aby vám to doma fungovalo

Nejen nové technologie, elektronika, aplikace, léky a mnoho dalších vychytávek nás mění. Měníme častěji zaměstnání, máme vyšší životní standard, vyšší nároky na okolí, na sebe, máme také více stresu… Co tedy dělat, abychom při tom všem i pečovali o náš vztah?

1. DŮVĚŘUJTE SI

Nikdy, ale vážně nikdy nekontrolujte partnerův mobil, Facebook, notebook, email, Twitter…. ani nic jiného. Milujte se a důvěřujte si. Nehledejte “možná” a “asi” a “co kdyby”. Věřte sobě, věřte partnerovi.

2. MÉNĚ MLUVTE a VÍCE VNÍMEJTE

Někdy řekneme opravdu hodně slov. Zbytečně hodně slov. Slov bez obsahu. Rozmyslete si, co partnerovi chcete říct, uvidíte, že když se začnete kontrolovat, budete méně mluvit a více se ptát a snažit se druhého pochopit. Když s partnerem (ideálně s kýmkoliv) mluvíte, tak vnímejte to, co říkáte vy a co partner. Mnohdy je to tak, že partner něco vypráví a vy u toho myslíte na to, co bylo v práci, jeslti máte koupit nová zimní kola, jak dopadne ten fotbal, jestli si nalakovat nehty na růžovo… Udělejte si čas na to, abyste spolu mluvili a vnímali se.

3. CHVALTE, DĚKUJTE, PROSTE

Nedovolte stereotypu mezi vás vstoupit, buďte k sobě pozorní a zdvořilí – poproste o maličkost, pánové podržte svojí paní dveře, neste jí tašku… poděkujte za laskavost, nachystanou snídani, dotankované auto… a hlavně každý den najděte alespoň jednu věc, za kterou partnera pochválíte. Dnešní doba je plná stresu a rychlosti, pochval je jako šafránu, pochvalami budete pěstovat nejen partnerovo sebevědomí, ale i vzájemnou lásku a úctu.

4. SMĚJTE SE a ZAŽÍVEJTE SPOLEČNĚ

Doma se neřeší jen pozitivní věci, musíme řešit doma spoustu věcí o chodu domácnosti – kdo nakoupí, nechá opravit auto, zaveze děti do kroužku… Dbejte na to, abyste spolu zažívali i dobrodružství, zkoušeli nové věci, jezděte na výlety, objevujte nové věci… a hlavně smějte sesmiley Smích léčí a vyplavuje hormony štěstí, tak ať ty hormony vyplavujete ve společnosti toho, koho milujete.

Zároveń však dopřejte druhému volnost a čas, ať si zajde do kina s kamarádkami, s kamarády na fotbal, ať má i jiné zážitky – aspoň vám bude mít co vyprávět. A platí pravidlo 1 – důvěřovat si .-)

5. DOPŘEJTE SI ČAS PRO SEBE

Ano, doba je rychlá, je velký tlak společnosti na to, abyste stihli tohle a támhleto… Do toho péče o děti, domácnost, zvířata, babičky… Přesto, dopřejte si čas jen sami pro sebe. Alespoň 1 den v měsíci si udělejte s partnerem den jen sami pro sebe. Jen vy dva, někam vyražte, nebo se válejte u televize. Dělejte to, co vás bude bavit, ale buďte spolu.

6. VÍTEJTE SE  a LOUČETE SE

Zní to banálně, viďte? Ale právě to, že se lidé přestanou vítat a loučit se je nejčastejším začátkem odcizení se ve vztahu. Obejměte a polibte se pokaždé, když se vítáte, pokaždé, když se loučíte.

7. MĚJTE SEX

Vím, že někdy vás bolí hlava, někdy jsou nemocné děti, jindy musíte dodělat prezentaci na zítřejší poradu… Milujte se pravidelně, chytré knihy píšou, že pravidelně znamená alespoń 1x týdně. Informace pro pány – prevence prostaty je jistá, když se milujete 2x – 3x týdně.

8. PLÁNUJTE SPOLEČNĚ

Na začátku vztahu lidé mají společné plány, ale po pár letech se dostanou do stereotypu, kdy už si svoje původní plány splnily, a co dál? Je zapotřebí, abyste měli stále “rozpracované” alespoň 3 společné dlouhodobé plány – dovolená, rekonstukce chalupy, nákup auta, postavení boudy pro psa, vymalování nebo přestavba pokoje…

9. UDĚLEJTE SI VLASTNÍ RITUÁLY

Máte vlastní rituály? Jen vy dva spolu? Něco, co nikomu neříkáte, ale rádi spolu praktikujete? Může to být maličkost, jakože v sobotu nosí partnerka snídani partnerovi a v neděli naopak…

Udělejte si rituály, aspoň 3, protože trojka je magické číslo. Ale klidně si jich vymyslete více, zde platí: čím více, tím lépe.

10. MAZAT, MAZAT, MAZAT

Bohužel stále je mnoho takových, kteří prostě nezvládnou dodržet pravidlo 1. Pan doktor Plzák říkal “zatloukat, zatloukat, zatloukat” a já dodávám “mazat, mazat, mazat” wink

 

Buďte štastní a udržte si svůj vztah .-)

Už teď se těším na vaše názory a nápady, souhlasíte nebo byste nějaké pravidlo změnili?

Vaše Sylvie

No Comments

Add your comment