fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Emoční vysavač aneb komunikace je někdy dřina ,-)

Emoční vysavač aneb komunikace je někdy dřina ,-)

Lidé ze strachu, aby nepřišli o místo, partnera či kamarádku mnohdy „kývnou“ na žádost o pomoc, i když je ten týden už osmá …

Není to však jen o „práci navíc“. Každý člověk má ve svém okruhu tzv. „EMOČNÍ VYSAVAČ“. Může to být kolega v práci, který pořád něco nestíhá, neví jak na to, navíc do toho všeho Vám nezapomene povyprávět, jak moc těžkým osobním obdobím právě prochází (rozvádí se, manžel začal pít, žena si našla milence, úmrtí v rodině, nemoc v rodině), prostě pokaždé má nějaké trápení, které ho tolik brzdí …   Vy pak v dobré víře mu pomoci, když je v té „těžké situaci“ děláte v důsledku většinu jeho práce za něj.

V práci na to, že někdo jen „zneužívá“ svojí momentální situace, utápí se v ní, přidělává Vám práci, ale hlavně Vás psychicky vysává, přijdete poměrně rychle, někdy to trvá měsíc, někdy tři, ale většinou si s tím poradíte.

Co však v situaci, pokud je EMOČNÍ VYSAVAČ přímo ve Vašem okolí – tedy rodině či mezi blízkými přáteli a kamarády? Vybavuje se mi příklad jedné mojí klientky, jejíž emoční vysavač byla její sestra. Sestra měla pořád nějaké trápení, muži, které si našla, ji bili. Neměla kde bydlet, takže bydlela i se svými třemi dětmi u rodičů, neustále nevycházela s penězi, nemohla najít práci, na děti křičela, rodičům i svojí sestře stále plakala a litovala se, jak těžké to má, jestli by raději neměla svůj život a tím i trápení ukončit. Rodině dlouho trvalo, než si uvědomili, že neustálou pomocí „tahání z bryndy“  jí nijak nepomohou. Potřebovala se naučit postavit se na vlastní nohy, pomoct najít cestu jak na to.

Nejdůležitější je komunikace. Některá témata se nám prostě rozebírat nechtějí s rodinou a blízkými přáteli, nechceme si to s nimi „rozházet“, zhoršit už tak napjaté vztahy. NEKOMUNIKACE však ke zhoršení vede, někdy až k naprostému přetrhání pout.

Mluvte se svým okolím, o to více se svými nejbližšími. Komunikace v takto vypjatých situacích má určitá pravidla, alespoň ta zásadní máte zde:

  • Nevyčítejte, minulost nezměníte
  • Označte stručně daný stav co se Vám nelíbí a nabídněte pomoc (např. nelíbí se mi, že nemáš práci, chci Ti pomoci ji najít)
  • Udržujte symetrii = každý z účastníků konverzace by měl mluvit přibližně stejnou dobu, monology nikam nevedou a všechny kolem spolehlivě odradí od další komunikace
  • Pozor na „já“, aby nebylo příliš užíváno, komunikace není jen o vás, hledejte cestu schůdnou pro všechny zúčastněné
  • Buďte taktní – chovejte se tak, jak chcete, aby se druzí chovali k vám
  • Buďte poctivý k sobě samému, nikomu z nás se všechno nepovedlo vždy na první dobrou… mějte to na paměti a utište svoje ego ,-)

 

Zásadní věc na závěr. Není možné, aby Vás měli rádi všichni. Vy také nemáte rádi všechny lidi, které potkáte. V okruhu každého z nás je cca 15% lidí, se kterými se neshodneme, ani kdybychom se snažili sebevíc. Je to naprosto normální jev. Soustřeďme se na tu skupinu 75%, se kterými si porozumíme a najdeme společnou cestu ,-)

 

Mějte báječné dny!

Vaše Sylvie

No Comments

Add your comment