fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Nevěra jako nová móda ?

Nevěra jako nová móda ?

Podle posledních průzkumů řešil nevěru ve vztahu téměř každý pár, číselně průzkumy hovoří, že nevěru ve vztahu řešilo ze 150 tisíc dotazovaných párů v loňském roce, celých 89 %. A to je opravdu hodně. Je nevěra tedy novým trendem vztahů, něčím, co se během pár let bude nazývat „normálním, obvyklým, běžným“ se kterým se máme naučit žít?

 

Sexuologové se shodují, že monogamie je pro člověka nepřirozená, lidská společenstva byla napříč věky většinou polygamní, a to konkrétně z celkem 1154 transkulturních a reálně popsaných lidských společenství bylo polygamních celých 87 %!

 

Belgická psycholožka Esther Perel uvedla, že u svých klientů vysledovala, že k nevěře byli více nakloněni, když v nedávné době přišli o partnera či blízkého přítele, nevěra je podle ní pokusem překročit smrtelnost a reagovat na otázky, které se s ní spojují „je tohle to pravé, nebo budu dalších x let přežívat?“.

 

Česká psychoterapeutka Nela Wurmová zase uvedla „když si chce člověk vyzkoušet více možností, stává se, že kvůli tomu některé ztratí. Ale stává se i to, že takový emocionální otřes a strach ze ztráty probudí ve starém vztahu novou jiskru a touhu.“

 

Některé páry jsou hodně „pokrokové“ a vědomě se nechtějí „svazovat“ a dají si tedy volnost ve vztahu, no Hippies to mysleli taky dobře, ale úplně to nedopadlo ,-) Pár párů takto „pokrokových“ prošlo i naší poradnou, ale nikde jsme nezaznamenali, že by v tomto více členném vztahu zůstali déle než jeden rok, vždy se našel některý z nich, kterému již toto soužití po čase nevyhovovalo.

 

Všechny výše uvedené aspekty nahrávají všem, kteří monogamní být nechtějí či neumějí. Avšak je potřeba myslet na to, že člověk není jen geneticky podmíněný tvor, nejsme zvířátka, které se vždy a za každých okolností řídí svými pudy. Lidé se pohybují v rovině kulturní, náboženské, spirituální, filozofické a dalších, proto je vždy na každém jedinci, jak si svůj žebříček hodnot nastaví, jak bude zacházet se sebou samým, a se svými blízkými.

  • Jak se tedy nevěře „ubránit“?

Každý vztah prochází různými fázemi, ty „méně veselé“ vám pomohou zvládnout rituály, mezi které patří společné usínání, které bývá někdy zbytečně podceňované, avšak má neskutečnou moc. Vždy, když jdete spát a jste v blízkosti svého partnera, vaše myšlenky tedy „stimulujete“ jeho směrem, čímž povzbuzujete vaše vzájemné pouto. Když se k tomu aspoň ještě chytnete třeba za ruku, tak to je už skoro „nejvíc“ ,-) Další dva rituály detailně popsané najdete v mojí knize SPOLU. Ale pro začátek začnete alespoň tímto „usínacím rituálem“, je to jeden z pevných základů vztahu.

A co vy, byli jste někdy nevěrní? Nebo jste byli někdy v roli podváděného? Jaké máte zkušenosti a jak nevěru v dnešním světě vnímáte vy?

 

Mějte báječné a pokud možno monogamní dny ,-)

 

S úctou

 

Sylvie