fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

ZTRACENI

ZTRACENI

Jednou z nejzásadnějších otázek v životě je moment, kdy se máte rozhodnout, zda s partnerem zůstat, nebo odejít.

Vztahy procházejí mnoha obdobími, jedním z nejnáročnějších období vztahu je doba, kdy naše děti začnou dospívat, už tolik nepotřebují naši péči a náš čas.

Partnerům totiž odpadne zásadní starost o děti, které jsou více samostatné a tedy výrazně méně závislé na rodičích. Hlavní téma hovorů a společných starostí, které po několik let fungovalo a partnery spojovalo se tedy vytrácí a mnohé páry se dostávají do uličky tichých večerů, hledání společných zájmů a témat ke komunikaci. Úměrně tomu často roste počet hádek a nedorozumění.

A pak jednoho dne si jeden z nich položí otázku “proč spolu vlastně jsme”? Milujeme se vůbec? Chci s partnerem zůstat? Měl/a bych počkat, až děti “vyletí z hnízda”? Bylo by mi lépe samotnému? Opravdu je pro děti lepší, když budou vidět hádky, ale budu tady?

Jak tuto situaci řešit? 

Klíčem k rozhodnutí je utříbení si vlastních myšlenek a cílů. K tomu Vám dopomohou odpovědi na tyto otázky:

 Čeho chci dosáhnout během následujících dvou let? (jak chci trávit svůj volný čas? mám nějaký pracovní cíl pro tuto dobu? chci někam jet na dovolenou? mám nějaké plány na rekonstrukci ? začít studovat nějaký obor? ….). Mělo by to být něco, co opravdu chcete. Vy.

 Dále si napiště klady a zápory svého partnera (co na něm máte rádi, čeho si ceníte, co máte společného a naopak co Vám vadí)

– Co Vás dělá šťastnými? napište alespoň 5 odpovědí, kdy se cítíte (jste se cítili v poslední době) opravdu šťastnými?

– Požádejte partnera, aby udělal totéž. Je na něm, jak se rozhodne. V každém případě si s partnerem otevřeně promluvte o tom, jak situaci vnímáte, a jak ji vnímá on.

Většina klientů si právě už při odpovědích na první tři body uvědomí, co opravdu chce a zda toho, co chce, může dostáhnout po boku daného partnera. Někdo přijde na to, že mu na partnerovi něco vadí, ale že v zásadních věcech jsou v souladu. Naopak někdo zjistí, že vlastně žije s někým “cizím”. Mysleme na pravidlo 80:20 = je normální, že nám 20% na partnerovi “vadí”, pokud Vám však 80% vyhovuje, tak věřte, že je lepší jej neměnit .-)

Pokud nejste šťastní, tak zřejmě není šťastný ani Váš partner. A určitě pak nejsou šťastny ani vaše děti. Pokud zvážíte, že nevidíte s partnerem svoji budoucnost, pak je lepší odejít. Je důležité, abyste v takové chvíli se s partnerem dohodli, společně s dětmi pohovořili, ujistili je, že chyba je mezi vámi dvěma, ne v nich. Děti v takové chvíli potřebují dvě věci: ujištění o lásce obou rodičů a aby s nimi oba rodiče trávili dostatek času.

V příštím článku “průvodce rozchodem” jednoltivé kroky více specifikujeme.

Využít můžete samozřejmě i naši partnerskou poradnu, která nám již dva měsíce funguje a již 18 párů jí úspěšně prošlo – některé páry objevily ztracenou jistru ve vztahu, jiné páry se smírně rozešly a vyhnuly se taky soudním tahanicím a zejména ochránily svoje děti před negativním dopadem smiley

Přeji Vám, ať jste šťastní, Vaše Sylvie

PS: budu ráda, když mi napíšete, jakou zkušenost máte Vy, případně co momentálně řešíte, rádi Vám odpovíme .-)