fbpx
+420 732 827 906
info@sylviesamsonova.cz

Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza

Toto onemocnění postihuje výhradně ženy, neumírá se na to – jak už jsem párkrát slyšela, ale výrazně to komplikuje ženám život. Cílem tohoto článku není vysvětlovat, co toto onemocnění je, na to jsou jistě povolanější osoby, zaměřím se na to, jak pomoci ženám, které tímto onemocněním trpí.

Endometriózou v České republice podle posledních výzkumů trpí až 30% dospělé ženské populace. Polovina žen, které řeší neplodnost ji řeší právě v návaznosti na endometriózu. Většinou ženy přijdou na to, že dané onemocnění mají buď na preventivní prohlídce u gynekologa, častěji však ve chvíli, kdy se snaží otěhotnět a nedaří se.

Endometrióza napadá dělohu, vejcovody a vaječníky. Avšak srůsty, které ji provázejí způsobují zásadní bolesti a potíže ženám při činnosti střev, a tedy při vyprazdňování.

 

Elena popsala svůj stav takto:

Když mají přijít moje dny, tak dva dny před tím mě začne bolet podbřišek, začnu se více potit, a mám velké potíže s vyprazdňováním. Tento stav trvá šest až osm dní. Někdy je to tak velká bolest, že sedím na záchodě třeba i hodinu, bolí mě celé břicho, třese mě zimnice, a přitom se celá potím, když mám zatlačit, tak je to ukrutná bolest, několikrát se mi i stalo, že jsem tou bolestí málem omdlela. Po vyprázdnění se mi uleví tlaku v břiše, avšak zimnice s pocením ještě nějaký čas přetrvává. Někteřé dny toto zažívám i dvakrát až třikrát denně. 

 

Tak toto je realita mnoha žen, s tímto stavem ženy běžně chodí do práce, starají se o domácnost i děti. Tělo ženy je nastaveno tak, že mnoho žen má tyto extrémně bolestivé stavy zejména v noci, jako by tělo vědělo, že „teď má čas“. Přes den si ženy většinou vystačí s Ibalginem. Většina žen, které endometriózu mají, tak podstoupila laparoskopickou operaci, avšak i po ní se stále dělají právě ty zmíněné srůsty, které tolik ženy trápí a způsobují obrovské bolesti při vyprazdňování.

Každá žena, která tímto onemocněním trpí, ví zcela přesně, o čem mluvím. Každá žena s tím tak nějak „bojuje“ po svém, snaží se s tím vypořádat. Pojďme se podívat na pár ověřených tipů, co se s tím dá dělat.

Nejsou to lékařská doporučení, jsou to zkušenosti žen, které endometriózou trpí:

  • Jídelníček

Zřejmě nejzásadnější věc, která pomůže. Je opravdu nezbytné jíst zdravě, což zkráceně řečeno znamená: Ovoce a zelenina by mělo tvořit minimálně 50 % vašeho denního příjmu jídla. Vyhýbejte se smaženým jídlům, fast foodům, majonézám atd. Neznamená to, že si nikdy nedáte už řízek nebo smažák, ale takové „nezdravé“ jídlo si dopřejte maximálně jednou do týdne.

  • Pohyb

Většina žen je tak „uvězněná“ v koloběhu práce, starost o domácnost a děti, že má minimum času na sebe samé. Snažte se dodržovat alespoň základní pravidlo: denně 8 tisíc kroků. Když se k tomu podaří ještě sem tam něco navíc, je to super. Chůze je však základním lidským pohybem, a krásně vaše střeva udrží „ve formě“, tak ji nepodceňujte.

  • Stres

Někdy je toho opravdu hodně, v práci to zrovna nešlape, jak by mělo. Do toho přijde domů nervózní manžel, děti jsou nesoustředěné, nemají hotové domácí úkoly, odmlouvají, připálí se večeře a pes dostane průjem… Vím, že to bude zdát „neproveditelné“, ale v takové chvíli si sedněte a dejte si pauzu. Ideálně si dejte 2 deci vínka, a prostě nechte věci tak nějak plynout. Když děti nebudou mít úkoly, tak co se stane? Dostanou poznámku a pak si je prostě dodělají. Večeři prostě objednáte, nebo si každý uloví „co dům dal“ a o venčení pejska se podělíte s partnerem, stačí ho požádat. Zkuste to nezavrhovat předtím, než to vyzkoušíte, budete mile překvapené, uvidíte.

  • Odpočinek

Kdy máte „free“, prostě čas jen pro sebe, a je jedno, jestli si jdete na jógu, do lesa na procházku se psem, na kosmetiku, ke kadeřnici, nebo si prostě jen tak zalezete s knížkou? Odpočinek je nesmírně důležitý, zejména když se blíží „vaše dny“, tak na něj nezapomínejte. Někdy se tolik my ženy stále za něčím honíme úplně zbytečně, třeba aby bylo vše „včas“ vyžehlené, vše důkladně uspořádané… Myslete nejdřív na sebe, když budete vy šťastné a v pohodě, tak budou šťastné a v pohodě i vaše děti a muž, a věřte tomu, že nikdo nebude řešit, jestli je doma vždy vše „dokonalé“.

  • Stolička

Velkým pomocníkem při vyprazdňování je právě stolička. Když si zadáte do gogole, jaká je správná pozice pro vyprazdńování, tak najdete, že je to se skrčenými nohami. Tedy jako byste čupěli. Na netu existuje produkt zdravá stolička, ale stejnou službu vám udělá jakákoliv malá stolička či stupínek. Vyzkoušejte to, uvidíte, že se vám uleví.

Závěrem bych vám ráda dodala naději, já sama se s endometriózou (třetím stupňem) léčím již více než 12 let, řekli mi, že nemohu otěhotnět běžnou cestou a moje Emma nedávno oslavila druhé narozeniny v rámci „přirozené cesty“ .

Dámy, nebojte se o svém stavu mluvit se svým partnerem. Jedině, když mu povíte, co prožíváte, může Vás pochopit, může se snažit Vám ulevit. Někdy jsme my ženy zbytečně hrdinkami a pak se to odrazí na našich vztazích. Dejme svému partnerovi šanci, aby Vám mohl být oporou.

Držím vám pěsti a nezapomeňte, jsem tu pro vás. Napište Vaše dotazy, postřehy, nasdílejte co funguje Vám, třeba to i jiné ženě pomůže.

 

S láskou

Vaše Sylvie